Dynamo stuk?

Archief van het geliefde Land Rover prikbord (alleen lezen)
Landstalker

Dynamo stuk?

Bericht door Landstalker »

Reed ik eergisteren avond met mijn 109 ex leger naar huis toen vlak voor mijn huis de V snaar plotseling begon te piepen. Ook begon mijn verlichting feller te branden en toen ik op mijn volt meter keek stond deze in de hoek. Laad spanning 30 Volt of meer. Ik heb de landrover maar aan de kant van de weg gezet en de V snaar er af gehaald en het laatste stuk naar huis gereden. Mijn theorie is dat de spannings regelaar het begeven heeft en dat de dynamo veel meer belast werd zodat de V-snaar begon te gillen.
Heeft iemand dit wel eens gehad en weet wat er precies stuk is.
Alvast bedankt voor het mee denken.
Marco
peterelst@hotmail.com

Re: Dynamo stuk?

Bericht door peterelst@hotmail.com »

Hallo marco

zoals wat je verteld is waarschijnlijk de spanningregelaar defect
anders kan de spanning nooit tot ongeveer 30 volt oplopen
voor de zekerheid zou ik toch even met de multiemeter de laadstroom en spanning controlleren
de meter in de auto kan ook afwijken.
Dat weet je het tenminste zeker

gegr peter
Landstalker

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Landstalker »

Is zo'n spannings regelaar nog te repareren of moet er een ander in?
Bram109

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Bram109 »

Kontroleer ook even de bedrading tussen regelaar en dynamo.
Als 1 van deze draden onderweg sluiting (al dan niet met massa) maakt krijg je ook deze verschijnselen.

Bram.
peterelst@hotmail.com

Re: Dynamo stuk?

Bericht door peterelst@hotmail.com »

Er zit bij jou nog gelijkstroom dynamo op?
Als je nog een gelijkstroom dynamo hebt dan moet je ook de bedrading evencontrolleren
zoals bram109 zegt.
Bij deze dynamo's zit de regelaar niet op de dynamo.
Het voordeel van deze regelaars is wel dat je deze nog afkunt stellen.
Deze contacten branden nogal eens in zodat de dynamo niet bijlaad of te veel

succes gegr peter
Landstalker

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Landstalker »

Peter/Bram,

Bedankt voor de tips. Ik ga deze week het probleem proberen te verhelpen.

Groet,
Marco
laro65

Re: Dynamo stuk?

Bericht door laro65 »

mijn dynamo lamp ook brand , dus als ik het goed begrijp ,hoeft dit niet de dynamo te zijn die niet laat . tussen de stoelen zitten ook nog elektro kasten (2 stuk ) een met een ampere meter , waar voor dienen deze twee ?
peterelst@hotmail.com

Re: Dynamo stuk?

Bericht door peterelst@hotmail.com »

Hallo laro65

Dat hoeft niet te zijn nee
als het een gelijkstroomdynamo is zit er iets meer op dan alleen een dynamo.
Bij een wisselstroom dynamo zit er ook van alles op maar geintegreerd in de dynamo is vaak goedkoper
om dan de dynamo compleet te vervangen.
Als je er echt verstand van hebt kun je deze uit elkaar halen een inwendig doormeten maar dat is meer voor de gevorderden.

succes gegr Peter
Exfietser

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Exfietser »

Een militaire nederlandse 24 volt ex leger wagen heeft een sleepring anker generator. Intern bevinden zich 9 dioden om de spanningen van de veld en anker wikkelinen gelijk te richten.
Als je de dynamo uit elkaar haalt kun je met een multimeter (met diode test) de dioden een voor een doormeten. In de ene richting moet je een waarde die ligt tussen de 400 en 700 mV meten. In de andere richting moet je oneindig meten. meet je in beide richtingen oneindig of juist 0 dan is de diode stuk. Met een multimeter in de stand ohm kun je een diode overigens ook doormeten. Je meet dan de ene kant op weer oneindig en de andere kant meet je wel een weerstands waarde.

De spanningsregelaar bij de militaire nederlandse 24 volt ex leger wagen is een blikken doos die zich rechts naast de radiator achter de grill bevindt. Er gaat een dikke kabel van de generator naar deze blikken doos. Aan de onderzijde van deze doos bevinden zich twee aansluitpunten en een massa aansluiting. Deze massa aansluiting is HEEL belangrijk. Als deze los zit of slecht contact maakt krijg je rare toestanden zoals te hoge en te lage laadspanningen. Zorg dat deze massa draad op schoon geschuurde vlakken rechtstreeks aan het chassis vast zit. Bij een volledig belaste dynamo loopt hier 63 ampere door.
Van de andere twee aansluitingen is er een dunne ik dacht bruine met een rode streep draad die naar je laadcontrole lampje op het dash gaat
De dan nog overblijvende dikke bruine draad gaat naar het centrale knooppunt links onder het stuurhuis. En vandaar naar de accu. Soms zit hier hier echter nog een scheidingsdiode tussen. Van de regelaar gaat de dikke bruine draad naar de diode. Op de diode splitst de draad zich in een draad die naar het centrale knooppunt gaat en een tweede draad die naar een extra laad inrichting in de achtebak met een amprere meter voor de tweede accu gaat. Die tweede accu was bedoelt om een militaire zendontvanger van energie te voorzien.

Arnold.
laro65

Re: Dynamo stuk?

Bericht door laro65 »

ik heb een engelse leger lhd serie 3 uit het duitse rheinleger. , de dikke kabel uit de dynamo loopt naar de kast achter de stoelen, dus ik neem aan dat hier de spaningsregelaar in zit , was trouwens een radiowagen .
Landstalker

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Landstalker »

Bedankt Arnold voor de wederom uitgebreide en heldere uitleg. Ik ga eerst maar eens alle contacten en aansluitingen schoon maken. Grote kans dat het euvel dan al verholpen is.
Groet,
Marco..
Exfietser

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Exfietser »

De engelse radiowagen zit electrisch anders in elkaar. De nederlandse legerwagen hebben een speciaal voor de nederlanders aangepast schema dat anders is als alle ander wagens.

Arnold.
Exfietser

Re: Dynamo stuk?

Bericht door Exfietser »

Ik hoop dat dat je probleem is. Waarschijnlijker is het dat je laadregelaar defect is. Die kun je gewoon vervangen. Mischien heeft RB er nog wel een liggen. Vergeet ook je scheidiings diode niet als je die hebt. Die kan ook defect zijn. De scheidingsdiode zou je weg kunnen laten. Dan moet je waarschijnlijk wel de laadspanning omlaag brengen door een jumper in je laadregelaar te verzetten. Meet hiervoor eerst de laadspanning.

Arnold.
Plaats reactie